Manewry i pokazy ratownictwa

Nasza jednostka organizuje i bierze czynny udział w manewrach i ćwiczeniach służb ratowniczych przeznaczonych dla ratowników z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, jednostek Policji, Służby Więziennej oraz  innych jednostek ratowniczych biorących udział w akcji. 

31.08.2018 piątek, zakład przemysłowy w Strzelinie

Dnia 31.08.2018 w piątek jednostka Drogowego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wzięła udział w manewrach pod kryptonimem „Cukrownia” na terenie cukrowni w Strzelinie.

Scenariusz zakładał, że czwórka osadzonych z Zakładu Karnego w Strzelinie pracuje dla w cukrowni. Skazani spróbowali uciczki z terenu cukrowni skradzionym autem. Podczas ucieczki podpalają magazyn oraz biura zakładu przemysłowego. W trakcie podkładania ognia jeden z przestępców doznaje oparzeń a pozostali trzej próbują wyjechać skradzionym samochodem przez główną bramę cukrowni. Ochroniarz, który nie dopuszcza do ucieczki, zostaje poszkodowany. Udaje mu się jednak dodzwonić na numer 112 i opisać sytuację. Więźniowie zawracają, aby podjąć próbę ucieczki przez drugą z bram. Na drodze stają im pracownicy zakładu. Dochodzi do szarpaniny, w której zostaje poszkodowanych kilka osób. Przestępcy wbiegają do budynku laboratorium, w którym się barykadują i biorą zakładników.

Operator numeru 112 powiadamia odpowiednie służby. Straż pożarna otrzymuje również zgłoszenia o pożarze od osób postronnych i pracowników zakładu. Na miejscu jako pierwsi zjawili się funkcjonariusze Policji z Komendy Powiatowej w Strzelinie, którzy udzielają pomocy poszkodowanym i wzywają na miejsce posiłki. Dokonują również zatrzymania jednego ze skazanych.

 

29 wrzesień 2017, Zakład Karny Strzelin

W zakładzie karnym dochodzi do napadu na konwój, w wyniku napadu zostaje podpalone auto. Do akcji wkracza policja, straż pożarna, ratownictwo medyczne i grupa interwencyjna służby więziennej. Podczas próby odbicia więźniów, dwóch dokonuje ucieczki i ulegają oni wypadkowi na pobliskich kamieniołomach. Do akcji zadysponowane są kolejne jednostki straży pożarnej, których zadaniem jest dotarcie do poszkodowanych którzy spadli w głąbie kopalni granitu. Wszystkie służby gromadzą się na terenie kopalni. Ratownicy opuszczają się na linach do poszkodowanych, aby udzielić im pomocy i ewakuować.Całość zdarzenia w dalszym ciągu jest zabezpieczana przez uzbrojonych funkcjonariuszy GISW Wrocław. W akcji brały udział następujące jednostki straży pożarnej: OSP Brożec ;OSP KSRG Kondratowice; OSP Kuropatnik; OSP KSRG Wiązów; OSP Nieszkowice; OSP w Nowolesiu; JRG STRZELIN oraz jednostka Drogowego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

29 kwiecień 2017, UWAGA – WYPADEK” bezpieczna majówka, Apteka Zdrowa w Kiełczowie

Manewry ratownicze, pokazy ratownictwa technicznego przy udziale OSP DŁUGOŁĘKA, OSP SZCZODRE, OSP ŁOZINA.

22 kwiecień 2017, Motoserce w Oławie

Tego dnia zabezpieczaliśmy medycznie imprezę Motoserce w Oławie. Jedną z atrakcji dla przyjezdnych motocyklistów (i nie tylko) był pokaz ratownictwa medycznego przy współpracy z OSP Domaniów. Zdjęcia oraz film zostały zamieszczone dzięki uprzejmości OSP Domaniów i iTVD (www.itvd.com.pl)

03 grudzień 2016, droga S8 pod Wrocławiem

Na drodze S8 pod Wrocławiem doszło do zderzenia dwóch pojazdów. Do akcji ratunkowej zostały zadysponowane jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, Pogotowie Ratunkowe oraz Policja. Niestety podczas wypadku zginął jeden z kierowców. Ciało zostało przykryte czarnym workiem. Podczas akcji ratunkowej został postrzelony jeden z strażaków. Strzały padły z tłumu gapiów. Taki dynamiczny zwrot akcji spowodował że do akcji wkroczyli funkcjonariusze Policji, którzy musieli unieszkodliwić napastnika. Postrzelony strażak musiał niezwłocznie zostać przetransportowany do szpitala.  Na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń ratowniczych jakie nasza jednostka zorganizowała na drodze S8. Celem akcji było uczulenie kierowców na konieczność stosowania się do ograniczenia prędkości na terenie zabudowanym i wzmożonej czujności, szczególnie w obszarze wiejskich zabudowań. Droga S8 należy do niebezpiecznych, na której w latach 2010-2015 zginęło ponad 60 osób a 500 zostało rannych.